Kielce zapomniane

Dzieje, wspomnienia, fotografie, czyli dawne Kielce

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Kielce zapomniane

Post autor: RZ » 21 czerwca 2007, o 18:50

z "Sentymentalnych Kielc":

Karczma Pocieszka :!: :)

Obrazek

ul. Kozia (piękne zdjęcie):

Obrazek
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 21 czerwca 2007, o 21:33

No bardzo ciekawe gdzie dokładnie była ta karczma. Może gdzieś jak obecne pawilony... Chociaż w sumie mogła stać wszędzie (nawet i w miejscu obecnej ulicy Pocieszka ;) ).

Są takie miejsca, które chciałbym zobaczyć na zdjęciach jak wyglądały i to nawet nie takie stare bardzo. Takim miejscem np jest przejście nad peronami przy dworcu (przejście było między tymi dwoma wieżyczkami które zostały do chwili obecnej). Niektórych miejsc (tych mniej atrakcyjnych) mam wrażenie, że po prostu się nie fotografowało. Np przy okazji pomysłu budowy parkingu na placu Konstytucji mówiło się, że jakoś jeszcze chyba w latach 60-tych stały tam budynki i plac nie jest stary. Są jakieś zdjęcia :?: :? Podobnie ciekawi mnie jak wyglądał dworzec autobusowy przed wybudowaniem "spodka", który jest z początku lat 80-tych. Jest jakieś zdjęcie podobno z lat 30-tych XX w. ale nie wiem czy to dotyczy właśnie tego miejsca:

Obrazek

Jakiś niebieski budyneczek (chyba dworzec stary) widać też na pocztówce przedstawiającej "Centralny", ale więcej fotografii tych miejsc póki co nie widziałem.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 czerwca 2007, o 22:21 przez Tomek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jarek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1118
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 22:35
Lokalizacja: Kielce - Bocianek

Post autor: Jarek » 21 czerwca 2007, o 21:37

Rewelacyjnie wyprofilowany chodnik na tym zdjęciu z Hotelem Centralnym. :shock:
Kielce - tu jest moje miejsce, tu jest mój dom.

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 21 czerwca 2007, o 21:55

1.To niebieskie to faktycznie stary dworzec autobusowy.

2. Jest w różnych publikacjach trochę (nie za wiele) fotografii z rejonu dzisiejszego placu Konstytucji. Może się zbiorę, poskanuję i powklejam 8) ... Chyba co najmniej z dzień urlopu by się przydał :) Jak będzie społeczne zapotrzebowanie to może mi się uda :wink:
Póki co wkleję jeszcze kilka zdjęć, które hm... zdobyłem półlegalnie :roll: i mam nadzieję, że nikt nie będzie miał pretensji, że się nimi podzielę:

Widok z Psich Górek na zbieg Wojska Polskiego i Żeromskiego:

Obrazek

Buduje się osiedle Marcelego Nowotki, a wapienniki na Kadzeielni jeszcze działają :) :

Obrazek
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 21 czerwca 2007, o 22:07

Jeszcze Kadzielnia:

Obrazek

i dla porównania podobne ujęcia współczesne:

Obrazek
Obrazek
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 21 czerwca 2007, o 22:14

To zdjęcie jest znane, bo było wykorzystane 90 lat temu na pocztówkę:

Obrazek

ale... to nie wszystko :)
wojska austriackie przeszły, wreszcie można wjechać na Bazary:

Obrazek
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 22 czerwca 2007, o 08:41

Interesowałyby mnie także stare zdjęcia Szydłówka i okolic. Np ciekaw jestem czy zachowały się zdjęcia pawilonów przy Wiśniowej wieczorem rozświecone neonami (były takie na pewno bo jeszcze kilka lat temu były pozostałości świetlówek praktycznie nad każdym sklepem, a i do chwili obecnej coś tam się zachowało). Może ma ktoś też jakieś zdjęcia dokumentujące budowę kościoła Św Józefa?

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 22 czerwca 2007, o 10:38

Tomek pisze:Są takie miejsca, które chciałbym zobaczyć na zdjęciach jak wyglądały i to nawet nie takie stare bardzo. Takim miejscem np jest przejście nad peronami przy dworcu (przejście było między tymi dwoma wieżyczkami które zostały do chwili obecnej).
Pamiętam to przejście z b. wczesnego dzieciństwa... Niestety nie robiłem wtedy zdjęć :wink:
Niektórych miejsc (tych mniej atrakcyjnych) mam wrażenie, że po prostu się nie fotografowało.
Myślę, że z naszych czasów zachowa się więcej zdjęć, głównie dzięki powszechnej dostępności aparatów cyfrowych.
Np przy okazji pomysłu budowy parkingu na placu Konstytucji mówiło się, że jakoś jeszcze chyba w latach 60-tych stały tam budynki i plac nie jest stary. Są jakieś zdjęcia :?: :?
Są. Nawet chyba w albumie "sentymentalne Kielce" - sprawdzę (może RZ wklei, bo ja się jeszcze nie dorobiłem skanera :wink:), poza tym widziałem zdjęcie lotnicze (?) tamtego terenu na okładce jakiejś publikacji na temat Kielc, muszę podłubać, żeby to znaleźć.

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3006
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10

Re: Kielce zapomniane

Post autor: Grzegorz » 23 czerwca 2007, o 00:07

RZ pisze:Obrazek
To na Koziej były "kocie łby"? :shock: Dlaczego tam teraz jest asfalt? :(

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Re: Kielce zapomniane

Post autor: Tomek » 23 czerwca 2007, o 08:42

Grzegorz pisze:To na Koziej były "kocie łby"? :shock: Dlaczego tam teraz jest asfalt? :(
A mało to takich ulic...

----------------------------------------------------------

To zdjęcie ma przedstawiać Piotrkowską, może ktoś będzie umiał powiedzieć gdzie mniej więcej było robione.

Obrazek

Dodano:
Tak sobie myślę teraz czy teren po lewej to nie właśnie przypadkiem obecny plac Konstytucji

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Re: Kielce zapomniane

Post autor: cm » 23 czerwca 2007, o 13:03

Tomek pisze:Tak sobie myślę teraz czy teren po lewej to nie właśnie przypadkiem obecny plac Konstytucji
Wydaje mi się, że pod tymi dechami płynie dawna Silnica, aktualnie skanalizowana i obecnie wpadająca do rzeki, która kiedyś nazywała się Dąbrówka, a obecnie Silnica - tuż obok mostu na IX Wieków. Jeśli mam rację, to teren po lewej to obecny "trójkąt bermudzki".

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 24 czerwca 2007, o 00:15

cm pisze:Pamiętam to przejście z b. wczesnego dzieciństwa...
Chyba jesteśmy rówieśnikami :) (ja też je pamiętam z b. wczesnego dzieciństwa)
cm pisze:
Tomek pisze:Np przy okazji pomysłu budowy parkingu na placu Konstytucji mówiło się, że jakoś jeszcze chyba w latach 60-tych stały tam budynki i plac nie jest stary. Są jakieś zdjęcia :?: :?
Są. Nawet chyba w albumie "sentymentalne Kielce" - sprawdzę (może RZ wklei, bo ja się jeszcze nie dorobiłem skanera :wink:), poza tym widziałem zdjęcie lotnicze (?) tamtego terenu na okładce jakiejś publikacji na temat Kielc, muszę podłubać, żeby to znaleźć.
Ta publikacja to "Rynek w Kielcach" J.L. Adamczyka (1993). W zeszłym roku została wznowiona przez Jedność - bardzo zachęcam do kupowania. Dla mnie to jedna z podstawowych lektur :)

Zatem przysiadłem i poskanowałem. Jest tego sporo, na razie zaczynam od obszaru dzisiejszego placu Konstytucji:
Najpierw wspomniane wyżej zdjęcie lotnicze z okładki (1967 r.):

Obrazek

drugie ujęcie ze środka książki (co prawda nie obejmuje pl. Konstytucji, ale też z 1967 r.):

Obrazek

uliczka Przejazd (między Leśną a Piotrkowską) z "Sentymentalnych Kielc":

Obrazek
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 24 czerwca 2007, o 00:30

Widok z Urzędu Wojewódzkiego (pardon - Wojewódzkiej Rady Narodowej :wink: ) z albumu "Ziemia Kielecka" (wyd. 1974 r.):

Obrazek

Widok od strony katedry z "Sentymentalnych Kielc". Zobaczcie, jak porządnie wyglądały budynki dzisiejszej Akademii Świętokrzyskiej, nim zostały oszpecone przez beznadziejną nadbudowę. Obok nich dawna szkoła Hillera (fajny zaułek Leśnej - ten historyczny budynek z przyległościami też wyburzono...). To był naprawdę porządny kawałek miasta...:

Obrazek

Sam Instytut Hillera (z "Sentymentalnych Kielc"). Pojawiał się też na dawnych pocztówkach:

Obrazek
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 24 czerwca 2007, o 00:59

Zwróćcie uwagę, że na Piotrkowskiej, w miejscu, gdzie dziś stoi nieszczęsny Dom Związków Zawodowych była porządna pierzeja jednopiętrowych kamieniczek... To najstarsza część miasta, razem z Dużą, Małą i Bodzentyńską. 2-piętrowe kamienice na Silnicznej były tak solidne, że był wielki problem z ich wyburzeniem... Oprócz ruder, takich jak na zdjęciu uliczki Przejazd, wyburzono wiele wartościowych budynków i zatarto jeszcze średniowieczne podziały działek... Mieli tam postawić wieżowce, a najstarszy kielecki trakt czyli ul. Piotrkowska miał przestac istnieć (NA ulicy miały byc wybudowane budynki).

Obrazek
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 24 czerwca 2007, o 10:47

Tomek pisze:Interesowałyby mnie także stare zdjęcia Szydłówka i okolic. Np ciekaw jestem czy zachowały się zdjęcia pawilonów przy Wiśniowej wieczorem rozświecone neonami (były takie na pewno bo jeszcze kilka lat temu były pozostałości świetlówek praktycznie nad każdym sklepem, a i do chwili obecnej coś tam się zachowało). Może ma ktoś też jakieś zdjęcia dokumentujące budowę kościoła Św Józefa?
Kieleckie osiedla z wydawanego rok po roku w latach 60-tych albumu "Kielce". Ja mam wersję z 1968 r., ale fotki są raczej wcześniejsze:

Szydłówek (najstarsze wieżowce w tej części miasta - te trzy wzdłuż Warszawskiej - tutaj dopiero budują):

Obrazek

Jeśli zaś chodzi o prośbę Tomka dotyczącą Szydłówka, ja się dołączam szczególnie jeśli chodzi o przepiękny drewniany dom sióstr przy ul. Turystycznej (zburzony w 2000 r. ... :( ) oraz dawną kaplicę parafialną.

Widok na Czarnów z Karczówki (na pierwszym planie szpital wojewódzki). Na tej fotce, na Czarnowie stoi na razie tylko jeden, najstarszy w mieście (oprócz dwóch obok WDK, którym w zeszłym roku stuknęła pięćdziesiątka :!: ) wieżowiec (ten z ze ścianą całą w balkonach na Jagiellońskiej):

Obrazek

Osiedle Na Skarpie - widok od strony Silnicy. W oddali widać budujące się budynki Wyższej Szkoły Inżynierskiej, czyli dzisiejsze akademiki PŚ:

Obrazek
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

ODPOWIEDZ