stare NEONY w Kielcach

Dzieje, wspomnienia, fotografie, czyli dawne Kielce

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
believer
Posty: 23
Rejestracja: 22 listopada 2012, o 16:16
Lokalizacja: CK tubylec

stare NEONY w Kielcach

Post autor: believer » 8 lipca 2013, o 14:10

Chciałem założyć nowy temat, nieco podobny do reliktów z PRL, ale głownie chciałbym się skupić na starych neonach w KIelcach. Poszukuję zdjęć z czasów 60-tych, 70-tych i 80-tych. Pamiętam czasy 80-te i siedemdziesiąte i pamiętam neony w Kielcach, specjalnie sobie chodziłem od Placu Obrońców Stalingradu do dworca PKP aby sobie je obejrzeć. Jakoś nie przyszło mi do głowy aby je sfocić, miałem zresztą aparat na klisze czarno-biały. W internecie zachowało się trochę zdjęć z Kielc i na widokówkach ale np. nie spotkałem się nigdzie ze zdjęciem gitarzysty ze sklepu muzycznego. Jeśli by ktoś posiadał jakieś zdjęcia to proszę o rzucenie. Jak się nauczę wrzucać zdjęcia na forum i skanować to zapodam co mam. Jest też w Kielcach kilka pozostałości po starych neonach: myszka lub miś na Kościuszki, jakiś bliżej nieokreślony neon nad Komputronikiem - skrzyżowanie Sienk/Wesoła, facet-człowieczek na Paderewskiego koło przystanku 35 i BGŻ, niedawno zdjęto ELDOM na Sienkiewicza, wisi jeszcze elektryk na Sienkiewicza -numer budynku 27 lub 29, nie wiem, a zaczynam od zdjęcia Paderewskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

kurcze, chyba się udało :roll: dorzucę to co mam jak skończę remont i podłącze skaner.
Ostatnio zmieniony 8 lipca 2013, o 14:13 przez believer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
andrzeej
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1786
Rejestracja: 12 maja 2009, o 12:34
Lokalizacja: KOM

Post autor: andrzeej » 8 lipca 2013, o 14:12

Może byś trochę zmniejszył to zdjęcie, bo wyjeżdża z ekranu. Nie każdy ma full hd ;)

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 8 lipca 2013, o 17:56

Bardzo chętnie włączyłbym się w akcję restauracji Elektryka.

Awatar użytkownika
believer
Posty: 23
Rejestracja: 22 listopada 2012, o 16:16
Lokalizacja: CK tubylec

Post autor: believer » 9 lipca 2013, o 21:22

Obrazek

dodaje kolejne zdjęcie, może to już gdzieś jest na tym forum, nie posiadam wyłączności. Hotel Centralny, nie wiem który rok ale jakieś wcześniejsze dzieje, ja pamiętam napis: "Witamy w Kielcach" na Hotelu, napis na dworcu PKP: "Kielce" (biały neon), z dwóch stron tj. od torów i od miasta i zegar z żarówek.

Awatar użytkownika
believer
Posty: 23
Rejestracja: 22 listopada 2012, o 16:16
Lokalizacja: CK tubylec

Post autor: believer » 19 lipca 2013, o 14:35

Obrazek

Widokówka czyli pozdrowienia z Kielc. Kiedyś to wyglądało wielkomiejsko i było się czym pochwalić.

Awatar użytkownika
believer
Posty: 23
Rejestracja: 22 listopada 2012, o 16:16
Lokalizacja: CK tubylec

Post autor: believer » 3 sierpnia 2013, o 06:13

Obrazek


Obrazek

Dwa podobne ujęcia Sienkiewicza.

Awatar użytkownika
believer
Posty: 23
Rejestracja: 22 listopada 2012, o 16:16
Lokalizacja: CK tubylec

Post autor: believer » 9 sierpnia 2013, o 05:45

na początek 2 uzupełnienia:
tutaj znowu kot, to samo ujecie ale kolorystyka trochę inna:

Obrazek

Ceramika i kryształy w ciągu dnia na Paderewskiego/Buczka i jakiś pionowy neon, bliżej nieokreślony

Obrazek

i na dodatek Bank PKO BP nad Silnicą z neonowymi książeczkami oszczędnościowymi:

Obrazek

dannn...
Posty: 83
Rejestracja: 30 lipca 2013, o 20:38
Lokalizacja: Kraków/ Kielce

Post autor: dannn... » 9 sierpnia 2013, o 08:42

Ja ich nie pamiętam ale fajna sprawa, szkoda że ich już nie ma:(

Awatar użytkownika
Baranówczanin
Posty: 91
Rejestracja: 14 listopada 2012, o 18:12

Post autor: Baranówczanin » 9 sierpnia 2013, o 11:01

Mi się strasznie podoba zdjęcie drugie od końca, poza neonami widać fantastyczną motoryzację PRL, na pierszym planie Warszawka garbuska po tuninngu w postaci halogenów Zelmot, poza tym stoją motocykle, a w dalszym planie rodzynek, czyli radziecki motocykl z wózkiem bocznym. Palce lizać! Chciałbym się przenieć na chwilę w tamte czasy.

A inna sprawa, na zdjęciach rzucają się w oczy latarnie wyposażone w świetlówki liniowe. Typowe dla lat 60, bo od 70 wprowadzano rtęciowe wysokoprężne, jakie świecą jeszcze gdzie nie gdzie do dzisiaj zastępowane, przez sodowe.
Baranówek od 1929 roku w Kielcach. :-)

Awatar użytkownika
believer
Posty: 23
Rejestracja: 22 listopada 2012, o 16:16
Lokalizacja: CK tubylec

Post autor: believer » 22 sierpnia 2013, o 19:07

Obrazek

Dworzec PKP - neon biały: Kielce z przodu i z tyłu, zegarek z żarówek, a w środku, na piętrze bar, odjazdy pociągów: rozkład żółty z jednej strony, a przyjazdy (rozkład biały) z drugiej, czyli pełno połączeń. Niedawno byłem na dworcu: zegarków żarówkowych nie ma, neonów: Kielce nie ma, a rozkłady odjazdów i przyjazdów razem połączone, nie znam dokładnej liczby ale chyba ok. 3 razy mniej połączeń niż za PRL. Oczywiście baru na piętrze nie ma i ogólnie ponura atmosfera.

Uzupełnienia:

Obrazek

bank za dnia z neonem: Książeczki

Obrazek

Paderewskiego/Buczka bez Ceramiki Kryształów, chyba jeszcze przed ich założeniem.

Co do neonu: Elektryk wisi na kamiennicy Sienkiewicza 23, a nie jak napisałem wyżej 25 lub 27 - pomyliło mi się.

Awatar użytkownika
believer
Posty: 23
Rejestracja: 22 listopada 2012, o 16:16
Lokalizacja: CK tubylec

Post autor: believer » 16 września 2013, o 06:10

uzupełnienia:
Obrazek

to samo co wyżej już wrzucałem ale jakby inna kolorystyka i jakość

i tak samo to, czyli Sienkiewicza:

Obrazek

w opisie zdjęcia jest podane, że to był rok 1975

ale żeby się ciągle nie powtarzać to wrzucam coś nowego:

Obrazek

Piękne zdjęcie, chyba najbardziej zneonizowane miejsce w Kielcach czyli
jeszcze raz skrzyżowanie Buczka/Sienkiewicza, prawie jak Las Vegas, jeszcze wszystkie neony działały, szkoda, że nie widać gitarzysty (mój ulubiony neon z Kielc), podobają mi się te zadaszenia materiałowe nad sklepem - to się chyba nazywa markizy.

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 16 września 2013, o 07:39

Szkoda, że już nie ma takich neonów.
Też podobają mi się markizy.

Awatar użytkownika
believer
Posty: 23
Rejestracja: 22 listopada 2012, o 16:16
Lokalizacja: CK tubylec

Post autor: believer » 3 października 2013, o 17:06

Wrzucam kolejne zdjęcie, niestety jakość jest jaka jest, czyli średnia, ale lepiej, że jest takie niż by go wcale miało nie być. Sienkiewicza trochę bliżej Silnicy, widok w stronę dworca, z tyłu widać kota, ładne 2 neony: banan/cytrynka i po prawej ludziki z parasolką, markizy nad sklepem, wszystko świeci, działa, jest elegancko. Widać też malutkiego gitarzystę nad sklepem muzycznym.

Obrazek

Awatar użytkownika
malpka
Posty: 49
Rejestracja: 20 października 2010, o 09:21
Lokalizacja: Kielce

Post autor: malpka » 4 października 2013, o 08:55

Ludzi wieczorem tyle (nawet mniej) co obecnie ;)

Awatar użytkownika
believer
Posty: 23
Rejestracja: 22 listopada 2012, o 16:16
Lokalizacja: CK tubylec

Post autor: believer » 19 października 2013, o 21:42

to już było ale to nowa i większa wersja, można się dokładniej przyjrzeć, znalezione na allegro.

Obrazek

ODPOWIEDZ