Stare mapy Kielc

Dzieje, wspomnienia, fotografie, czyli dawne Kielce

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
tom
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2504
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 10:15
Lokalizacja: Kielce, Lublin
Kontakt:

Post autor: tom » 3 sierpnia 2006, o 22:00

Ok, ale to trochę potrwa.
Komisja Rewizyjna czuwa!

Awatar użytkownika
tom
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2504
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 10:15
Lokalizacja: Kielce, Lublin
Kontakt:

Post autor: tom » 3 sierpnia 2006, o 22:24

Ok. wysłane.
Komisja Rewizyjna czuwa!

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 3 sierpnia 2006, o 22:26

DZIEKUJE Bardzo!! :)

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 3 sierpnia 2006, o 22:42

qbasck pisze: Zeszło mi z tym trochę ale grunt że się udało:)
Bardzo ładnie sie udało. jak to skanowales? na zwykłym skanerze a pozniej łaczyłes w jakims edytorze graficznym kawałki? Jakość świetna!

qbasck
Posty: 135
Rejestracja: 22 września 2005, o 13:13

Post autor: qbasck » 4 sierpnia 2006, o 20:03

Dokładnie tak jak napisałeś^^

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 30 sierpnia 2008, o 22:11

Ale jaja. Zobaczyłem sobie te 2 mapy Kielc i wyszło mi, że w międzyczasie ktoś się walnął i zamienił nazwy dwóch ulic: Ceglanej z Romualda. One są na odwrót przynajmniej od 30 lat niż na tych starych mapach :D
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 31 sierpnia 2008, o 22:53

Czy nie znacie może kogoś kto potrafiłby rozwiązać zagadkę 2 ulic (Ceglanej i Romualda) które po wojnie zamieniły się miejscami? :)
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Ziarek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1653
Rejestracja: 20 lutego 2008, o 20:16
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Ziarek » 7 września 2008, o 12:00

komuś się nudziło :lol:

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 11 września 2008, o 08:03

Odpowiedź dla Sueno na pytanie zadane w wątku "Wzgórze Zamkowe"
sueno pisze:Ja niestety nie mogę wziąć urlopu i przyjść :( Miałbym do Ciebie malutką prośbę :P
Jakbyś mógł zadać ode mnie pytanie zebranym tam historykom :)
Chodzi mi o to, dlaczego ulice Ceglana i Romualda zamieniły się miejscami po II Wojnie Światowej. Może ktoś będzie wiedział ;) Informację czerpie z 2 map przedwojennych.
Poniewaz sprawa Ci leży na sercu próbowałem wczoraj podrążyć temat.
Z książki specjalistki od toponimii Kielc Danuty Kopertowskiej wynika, że nazwa ulicy Ceglanej nadana została w 1916 r., zaś Romualda - w... 1930. Ponieważ ewidentnie na mapie z 1917 r. ulica Romualda się znajduje i na pewno, o czym też wpomina Kopertowska, była przez kielczan kojarzona z Romualdem Trauguttem, co świadczy o jej starszym pochodzeniu (podobnie ulica Kościuszki za zaborów nazywała sie Tadeusza - tylko na tyle pozwoliła carska cenzura) możnaby domniemywać, że własnie w 1930 r. nastąpiła "nowa lokacja" ulicy. Temu z kolei przeczy mapa z lat 30-tych...
Moja hipoteza jest taka, że Ceglana została na swoim miejscu, a Romualda została "przeniesiona" w związku z budową dzisiejszej Alei Solidarności, która być może ją "wchłonęła". Mam wrażenie, że na dzisiejszej mapie te uliczki sa bardziej "zagęszczone", trzebaby to dokłądnie przeanalizować:

http://www.mapa.kkf.pl/index.php?fraza= ... 6raquo%3B+
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Hokky
Posty: 157
Rejestracja: 10 listopada 2007, o 17:58

Post autor: Hokky » 11 września 2008, o 08:26


Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 11 września 2008, o 08:35

RZ: No niekoniecznie została przeniesiona bo nie miałaby gdzie ;) Na mapie z 1930 roku widnieją jeszcze dodatkowe 2 ulice tj. Wiejska i Daleka które do tej pory są w tym miejscu. Jedyna nieścisłość dotyczy Ceglanej i Romualda które są ewidentnie zamienione ;)
Na mapie z 1968r. w miejscu aktualnej ulicy Solidarności (dawnej Manifestu Lipcowego) dojrzysz ul. Kubusia Puchatka :)
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 11 września 2008, o 08:43

Hokky pisze:[Obrazek ;-)
nie otwiera mi się...
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 11 września 2008, o 08:54

sueno pisze:RZ: No niekoniecznie została przeniesiona bo nie miałaby gdzie ;) Na mapie z 1930 roku widnieją jeszcze dodatkowe 2 ulice tj. Wiejska i Daleka które do tej pory są w tym miejscu. Jedyna nieścisłość dotyczy Ceglanej i Romualda które są ewidentnie zamienione ;)
Na mapie z 1968r. w miejscu aktualnej ulicy Solidarności (dawnej Manifestu Lipcowego) dojrzysz ul. Kubusia Puchatka :)
Bynajmniej się nie upieram, ale niepokoi mnie to, że ani moja babcia, która przed wojną mieszkała na Ceglanej (babcia zmarła rok temu) ani znajoma regionalistka i przewodniczka turystyczna, której żyjąca teściowa też mieszkała na Ceglanej i z którą o ciekawych pamiątkach znalezionych w domu teściów rozmawiałem, nic nigdy nie mówili o zamianie
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Hokky
Posty: 157
Rejestracja: 10 listopada 2007, o 17:58

Post autor: Hokky » 12 września 2008, o 07:34

RZ pisze:
sueno pisze:RZ: No niekoniecznie została przeniesiona bo nie miałaby gdzie ;) Na mapie z 1930 roku widnieją jeszcze dodatkowe 2 ulice tj. Wiejska i Daleka które do tej pory są w tym miejscu. Jedyna nieścisłość dotyczy Ceglanej i Romualda które są ewidentnie zamienione ;)
Na mapie z 1968r. w miejscu aktualnej ulicy Solidarności (dawnej Manifestu Lipcowego) dojrzysz ul. Kubusia Puchatka :)
Bynajmniej się nie upieram, ale niepokoi mnie to, że ani moja babcia, która przed wojną mieszkała na Ceglanej (babcia zmarła rok temu) ani znajoma regionalistka i przewodniczka turystyczna, której żyjąca teściowa też mieszkała na Ceglanej i z którą o ciekawych pamiątkach znalezionych w domu teściów rozmawiałem, nic nigdy nie mówili o zamianie

Moze "tylko" blad w druku?

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 12 września 2008, o 23:01

RZ: masz dla mnie jakiegoś niusa o romualda? ;)
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

ODPOWIEDZ