Podyskutujmy o regionie świętokrzyskim

To, co mozemy zrobic.

Moderatorzy: sueno, Daniel, Cyniczny Optymista

Awatar użytkownika
Michel2
Posty: 383
Rejestracja: 20 marca 2006, o 10:21
Lokalizacja: Ziemia Swietokrzyska :*
Kontakt:

Post autor: Michel2 » 3 listopada 2009, o 13:32

Dziwi mnie pozycja Podkarpackiego. Wydawać by sie mogło ze będzie stało wyżej niż Świętokrzyskie czy tym bardziej Warmińsko-Mazurskie.
www.nowiny.com.pl - serwis internetowy gminy Sitkówka-Nowiny
Kocham Świętokrzyskie :* :)

redoxygene
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 781
Rejestracja: 22 czerwca 2008, o 20:36

Post autor: redoxygene » 3 listopada 2009, o 13:49

Teraz pozostaje tylko pytanie czy jakiekolwiek wnioski z tych danych beda wyciagniete?

Fragment rozmowy z Gęsicką:

Resort rozwoju przygotował Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego do 2020 r. Zakłada w niej m.in., że 70 proc. pomocy z UE będzie dzielone na poziomie samorządów.

To akurat jest słuszny postulat. Jednak w strategii jest także wiele rozwiązań, z którymi nie mogę się zgodzić. Przede wszystkim oparcie rozwoju regionów na ośrodkach metropolitalnych lub miejskich. Wedle reguły dajmy bogatym jeszcze więcej, a pociągną za sobą innych. Poza tym w strategii wymienia się dziesięć dużych obszarów priorytetowych. Jak się chce zrobić wszystko naraz, to z reguły niewiele z tego wychodzi.

Wydaje się, że rozsądnym pomysłem byłoby zmniejszenie liczby województw, powiatów i gmin.

To rzeczywiście ciekawy pomysł, przyniósłby zmniejszenie kosztów administracyjnych i w niektórych przypadkach zwiększenie potencjału gospodarczego. Ale to jednocześnie pomysł całkowicie nierealistyczny, ponieważ polityczne tendencje idą w odwrotnym kierunku.


I tu pojawiają się kolejne pytania - skoro samorządy, co zauważa Pani Minister, nie są w stanie niwelować różnic rozwojowych wewnątrz, to czy zwiększenie ich dysponowania z 20% do 70% środkami unijnymi to zmieni przy obecnym "kalkulatorze" konkursów? Czy program Polski Wschodniej dla najbiedniejszych województw jest właściwym, skoro subregiony nieobjęte programem nie rożnią się stopniem rozwoju od Polski Wschodniej? Ciekawe byłoby porównanie dynamiki rozwoju poszczególnych subregionów, a nie całych województw.

Tutaj też jest potwierdzenie dla Arka, dlaczego to dobrze, ze swietokrzyskie w ogole powstalo, a takze to, dlaczego polityka "metropolitalna" nie jest wydajna tak, jak to przedstawial.

=CK=
Posty: 304
Rejestracja: 20 lipca 2008, o 11:19

Post autor: =CK= » 3 listopada 2009, o 14:45

To będzie cios dla Polski!
:arrow: http://biznes.interia.pl/raport/kryzys_ ... ki,1389070
Przewodnicząca Komisji ds. Regionalnych Parlamentu Europejskiego Danuta Huebner zdecydowanie zaprotestowała w liście do szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso przeciw nowym propozycjom reformy budżetu UE po roku 2013.
Reforma oznacza radykalne cięcia funduszy regionalnych oraz zmianę zasad ich dystrybucji - z pominięciem władz regionalnych i lokalnych.

"Czy zamierza Pan dokonać kroku wstecz i wyeliminować z budżetu UE regiony, mimo że wcześniej postrzegał Pan ich rolę jako kluczową?" - pyta retorycznie Huebner szefa KE w wysłanym w miniony piątek liście, uzyskanym w środę przez PAP. Dowodzi dalej, że jeśli propozycja KE reformy unijnego budżetu weszłaby w życie, to wyłączyłaby z polityki regionalnej aż 200 regionów UE (w sumie jest ich 271).
Oznacza to praktycznie likwidację tradycyjnej polityki regionalnej obejmującej dziś całą Unię, w tym także biedne regiony w bogatszych krajach.
Chodzi tu o ujawnioną przez PAP w ubiegłym tygodniu propozycję reformy budżetu UE, która miałaby obejmować kolejny wieloletni budżet UE na lata 2014-2020. Choć dokument jest jeszcze nieformalny (Komisja Europejska ma go przyjąć prawdopodobnie 24 listopada), to już wywołał wiele głosów sprzeciwu, w tym ze strony organizacji rolnych Copa-Cogega broniących Wspólnej Polityki Rolnej i obrońców polityki regionalnej, jak Danuta Huebner, była komisarz ds. regionalnych.

Propozycja KE zapowiada bowiem rewolucyjne wręcz zmiany w budżecie UE, w którym polityka rolna czy regionalna ustępują nowym priorytetom, takim jak zmiany klimatyczne, energia i innowacyjność.

Propozycja zakłada, że UE nie będzie dłużej finansować biedniejszych regionów w bogatszych krajach (korzystających z tzw. Celu II na konkurencyjność i zatrudnienie). Dotknęłoby to aż 16 państw członkowskich, w pierwszym rzędzie głównie stare kraje UE, ale w dalszej perspektywie także regiony w powoli bogacących się nowych krajach.

Huebner skrytykowała propozycję "wyeliminowania z systemu zarządzania polityką spójności szczebla regionalnego i lokalnego".

To kraje UE (odpowiednio biedne) otrzymywałyby środki z budżetu UE z Brukseli, a następnie same dzieliłyby je między swe regiony, według klucza sektorowego, na konkretne priorytety. "Dokument KE całkowicie zmienia filozofię funduszy strukturalnych. Jest zaprzeczeniem wszystkiego, co w ostatnich latach słyszeliśmy od przewodniczącego Komisji Europejskiej odnośnie do roli regionów w polityce spójności oraz roli polityki spójności w mobilizowaniu europejskiego potencjału rozwojowego" - ubolewa w komunikacie prasowym Huebner. Jej zdaniem wyeliminowanie regionów i społeczności lokalnych jako podmiotów polityki spójności jest też sprzeczne z celami spójności terytorialnej, zapisanej w Traktacie z Lizbony.
Zaniepokojona możliwymi cięciami w budżecie UE na politykę regionalną, Huebner napisała listy nie tylko do Barroso, ale też do przewodniczącego PE Jerzego Buzka oraz członków Komisji Rozwoju Regionalnego, którą kieruje w PE.

Wśród propozycji KE dotyczących reformy budżetu UE jest też "znacząca redukcja" środków na Wspólną Politykę Rolną, "tak, by skierować te środki na nowe priorytety UE". KE uważa m.in., że "dopłaty bezpośrednie dla rolników mogłyby być współfinansowane przez kraje".

Niewykluczone, że takie propozycje mogą być ewentualnie do przyjęcia dla bogatej Francji, o ile KE zgodzi się, by Paryż z budżetu narodowego wspierał swych rolników, ale są zdecydowanie mniej korzystne dla Polski.

Komisja Europejska proponuje, by kolejny budżet UE skoncentrował się na trzech priorytetach. Są to: stały wzrost i zatrudnienie (więcej inwestycji na badania i innowacyjność oraz wzrost funduszy na zwalczanie negatywnych skutków globalizacji), zmiany klimatyczne i dostawy energii (tu celem jest budowa społeczeństwa niskoemisyjnego i inwestycje w infrastrukturę energetyczną) oraz promocja europejskich wartości na świecie (gdzie KE zakłada m.in. wzrost wydatków na politykę sąsiedzką, w tym Partnerstwo Wschodnie, a także zarządzanie migracją).

pk5
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1436
Rejestracja: 18 lutego 2008, o 17:30

Post autor: pk5 » 16 listopada 2009, o 13:38

Lobbing miast północy: Chcemy drogi i kolei
Marcin Sztandera2009-11-15, ostatnia aktualizacja 2009-11-15 17:42

Co zrobić, żeby w końcu udało się zmodernizować drogę i kolej łączącą Skarżysko, Starachowice i Ostrowiec? - Musimy zalobbować - odpowiadają zgodnie przedstawiciele tych miast. Dlatego na poniedziałkowe spotkanie zaprosili m.in. przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i sejmowej komisji infrastruktury.



- Średnia odległość między tymi miastami to tylko 30 km. Niby niewiele, ale inwestorzy od dawna narzekają na słabą sieć komunikacyjną. Z drugiej strony ciężarówki rozjeżdżają już istniejące drogi. W ciągu doby po łączących nasze miasta drogach krajowych nr 42 i nr 9 przejeżdża średnio 15,5 tys. pojazdów. Problem rozwiązałaby budowa nowoczesnej drogi dwujezdniowej. To strategiczna inwestycja dla całego regionu - nie ma wątpliwości Zbigniew Wesołowski z Wydziału Rozwoju i Promocji Gospodarczej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.


Właśnie tej inwestycji poświęcone będzie dzisiejsze Forum Gospodarcze w Ostrowcu. Wśród około 100 zaproszonych osób są m.in. parlamentarzyści, samorządowcy i przedsiębiorcy. Przyjazd zapowiedział m.in. Stanisław Żmijan, przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, oraz przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Gospodarki. - Zależy nam na lobbingu, który doprowadziłby do budowy dwujezdniowej drogi oraz modernizacji linii kolejowej łączącej Skarżysko przez Ostrowiec z Sandomierzem. To byłby czynnik generujący rozwój całego rozwoju, bo teraz i droga, i kolej są w fatalnym stanie - podkreśla Roman Wojcieszek, prezydent Skarżyska.

Organizatorzy Forum podkreślają, że lobbing jest potrzebny, bo na razie budowa drogi łączącej trzy miasta to mglista przyszłość, mimo że już w 2003 roku przygotowano koncepcję jej przebiegu i planowano, że niektóre jej fragmenty będą gotowe w 2010 r. Tak miało być np. z odcinkiem drogi nr 42 przez Starachowice - budowa znalazła się nawet na liście rezerwowej Programu Rozwoju Polski Wschodniej. Dwie inne inwestycje z listy podstawowej są jednak realizowane zgodnie z planem i szanse na pieniądze dla kolejnej inwestycji są już niewielkie. Na liście rezerwowej jest także projekt budowy obwodnicy Ostrowca. - Wydaje się, że niektórzy planują inwestycje zza biurka. Dlatego to forum ma pokazać, jakie są nasze faktyczne potrzeby. Tym bardziej że pomimo zapisania budowy drogi w planach, nie zapewniono środków na ten cel - podkreśla Jarosław Wilczyński, prezydent Ostrowca.

Drogowcy cieszą się z inicjatywy samorządowców. - Taki lobbing jest bardzo potrzebny również nam. To potwierdzenie projektów, które zgłaszamy do centrali. Zresztą w 2003 roku samorządowcy już wywalczyli przygotowanie koncepcji nowego przebiegu drogi łączącej te miasta - mówi Ewa Sayor, szefowa kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. I przypomina, że był to jeden z impulsów do budowy obwodnicy Parszowa i Wąchocka na drodze nr 42. Inwestycja ta ma się rozpocząć nawet już w przyszłym roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce

http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... kolei.html

Awatar użytkownika
asmo
Posty: 84
Rejestracja: 12 lutego 2008, o 09:17
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: asmo » 5 lutego 2010, o 23:23

K O M U N I K A T
Organizatorami IX Kongresu Regionalistów Polskich zaplanowanego w okresie
24 – 26 września 2010 roku są: Rada Krajowa Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych,
Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach
Hasło Kongresu Od dziedzictwa ku przyszłości
W Kongresie weźmie udział 250 delegatów reprezentujących towarzystwa regionalne
działające na terenie kraju oraz 50 osobowa grupa Gości. Patronat nad Kongresem objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas. 17 osobowym Komitetem Organizacyjnym, w skład którego weszli m.in.: Jan Jadach, kielecki regionalista,
Andrzej Dąbrowski, dyr. WBP w Kielcach, Jerzy Kapuściński znany świętokrzyski krajoznawca, działacze społeczno-kulturalni Jadwiga Tecław, Adam Chamerski i Stanisław Durlej, członkowie Rady Krajowej RSR Jerzy Chrzanowski, Bogdan Dworak, Janusz Ostrowski, Eugeniusz Skoczeń oraz Andrzej Stawarz kieruje Maciej Andrzej Zarębski członek Prezydium R.K. RSR. Na patronat medialny wyraziły zgodę i sprawować go będą: Telewizja Regionalna Kielce, Radio Kielce SA, red. „Echa Dnia”.
Pierwszego dnia przewiduje się przyjazd delegatów i Gości, ich zakwaterowanie, oraz
obrady plenarne w KCK z wystąpieniami: Gospodarza Województwa Adama Jarubasa, przew. Rady Krajowej RTR, przew. Komitetu Organizacyjnego Kongresu. Odbędzie się także pokaz multimedialny „Piękno Ziemi Świętokrzyskiej” autorstwa J. Kapuścińskiego.
Drugiego dnia do południa odbędą się spotkania w zespołach problemowych:
- w Kielcach w WBP Wydawnictwa regionalne w działalności i edukacji regionalnej.
- w Kielcach w WDK Samorząd – organizacje pozarządowe- towarzystwa regionalne
- na Św. Krzyżu ( klasztor) Turystyka krajobrazowa, kulturowa; ochrona środowiska
- w Oblęgorku (muzeum HS) Literatura małych ojczyzn, rola wydawnictw regionalnych
- w Jędrzejowie (muzeum Zegarów) Muzea i skanseny miejscem pracy regionalisty
- w Ciekotach ( GOK) Korzenie polskiego regionalizmu
- w Chmielniku (MGOK) Kultury pogranicza i mniejszości narodowych
- w Chrobrzu (pałac Wielopolskich) Mateczniki małych ojczyzn
- w Zawierciu (Góra Zborów) –Nowe zagospodarowanie krajobrazu i środowiska
Resztę czasu w drugim dniu (w WDK) przeznaczymy na sesję plenarną oraz pokaz dorobku kulturowego Kielecczyzny. Będzie to w rzeczywistości Festiwal dziedzictwa i folkloru.
Ziemi Świętokrzyskiej. Trzeciego dnia (także w WDK) podsumujemy obrady w zespołach,
wysłuchamy wykładu o miejscu polskiego regionalizmu w rodzinie europejskiej). Planowane jest także wręczenie Statuetki i Nagrody pionierów regionalizmu polskiego: Stefana Żeromskiego i Aleksandra Patkowskiego.
Zwracamy się z apelem do twórców nieprofesjonalnych-zrzeszonych w towarzystwach
i organizacjach pozarządowych oraz działających poza tymi strukturami na terenie
naszego województwa o zgłaszanie na adres:
Komitet Organizacyjny IX Kongresu Regionalistów Polskich
26-050 Zagnańsk ul. Gajowa 15, wszelkich uwag i propozycji. Organizatorzy oczekują zgłoszenia udziału w Kongresie oraz wskazania trzech z dziewięciu wymienionych powy- żej zespołów problemowych, co umożliwi nam właściwy, trafiony przydział do zespołu
--

http://jakieCudne.pl
Świętokrzyskie. Jakie Cudne.

=CK=
Posty: 304
Rejestracja: 20 lipca 2008, o 11:19

Post autor: =CK= » 11 stycznia 2011, o 23:30

Polecam artykuł:
Polskę czeka "syndrom wykolejonego pociągu"
:arrow: http://biznes.interia.pl/news/polske-cz ... gu,1568112

Awatar użytkownika
Adasiek CK
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1141
Rejestracja: 4 stycznia 2008, o 03:03
Lokalizacja: Kielce <-> Warszawa

Post autor: Adasiek CK » 14 października 2011, o 19:58

Takie spóźnione, smutne info:

Pogrzeb Jerzego Kapuścińskiego

Dziś (12.10) środowisko przewodnickie, turystyczne i krajoznawcze żegna Jerzego Kapuścińskiego – ikonę wśród przewodników świętokrzyskich. O godzinie 13:00 w kościele garnizonowym w Kielcach odbędzie się pogrzeb. Dla grona przewodników świętokrzyskich to duża strata – mówi Andrzej Konopacki. – Jerzy Kapuściński był człowiekiem pogodnym, wspaniałym, kochającym ludzi. Potrafił kontaktować się z każdym, od przedszkolnego berbecia po dostojnego 80-latka, każdego potrafił zafascynować ukochaną swoją ziemią świętokrzyską.
Jerzy Kapuściński spocznie na Cmentarzu Starym w Kielcach.

http://www.plus.kielce.pl/www/index.php ... 16530&op=3

----------

Kto go znał, słuchał, czytał jego publikacje wie kogo Nasze Województwo straciło.
<klawy tekścik w tym miejscu>

ODPOWIEDZ