Rewitalizacja Środmieścia Kielc - Pl. Marii Panny

Inwestycje zrealizowane

Moderatorzy: Nowak, Autor

Rewitalizacja Środmieścia Kielc - Pl. Marii Panny

Postprzez Charon » 21 lipca 2008, o 19:10

MZD Kielce napisał(a):przetarg nieograniczony: Opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania: Rewitalizacja Śródmieścia Kielc- przebudowa płyty Placu Najświętszej Marii Panny i okolicznych ulic (odcinek od ul. Sienkiewicza do Pl. NMP)
czas realizacji: 31.03.2009
kryterim oceny: najniższa cena

Z jednej strony fajnie, że coś się dzieje w temacie, ale dlaczego jedyne kryterium to cena? ... a gdzie rozwiązania architektoniczne, jakość ... itp. itd?
Na zagospodarowanie takich miejsc w mieście powinien być obligatoryjny nakaz organizacji konkursu.
Avatar użytkownika
Charon
 
Posty: 205
Dołączył(a): 6 listopada 2005, o 02:14
Lokalizacja: Kielce

Postprzez 193 » 21 lipca 2008, o 20:29

Moze chodzi o opracowanie dokumentacji projektowej pod istniejaca koncepcje.

co do potrzeby konkursow 100% zgody.
Avatar użytkownika
193
 
Posty: 154
Dołączył(a): 2 stycznia 2008, o 11:39
Lokalizacja: Kielce Biesak, Warszawa

Postprzez vincent » 22 lipca 2008, o 07:09

Samochody wyjadą sprzed katedry

Przebudowa placu przed kielecką katedrą nabiera tempa. Już wiadomo, że znikną stamtąd samochody i pamiętający jeszcze lata 60. klomb
Miejski Zarząd Dróg w Kielcach ogłosił właśnie przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej placu Najświętszej Marii Panny oraz odchodzących od niego ulic - Kapitulnej oraz Małej i Dużej na odcinku do ul. Sienkiewicza. - Ta inwestycja to realizacja większego projektu, jakim jest rewitalizacja śródmieścia Kielc - tłumaczy Monika Czekaj, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg. Podkreśla, że MZD ma już wstępną koncepcję zagospodarowania placu, opracowaną we współpracy z wojewódzkim konserwatorem zabytków i miejskim biurem urbanistycznym. - Tę koncepcję udostępniamy projektantom jako jedną z wersji. Ale nie wykluczone, że ktoś będzie miał lepszy pomysł i na to też liczymy - podkreśla.

Projekt zakłada m.in., że z placu zniknie stworzony jeszcze w latach 60. zieleniec. I to się nie zmieni. - Chcemy, żeby była tam płyta podobna do płyty wyremontowanego rynku, choć oczywiście elementy małej architektury mogą się tam pojawiać - mówi dyrektorka .


Najwięcej kontrowersji budził pomysł wprowadzenia samochodów z placu NMP. Już wiadomo, że docelowo plac ma być w strefie "uspokojonego ruchu", czyli będą tam mogły wjeżdżać tylko niektóre samochody.

- I to chyba największy sukces konsultacji, które doprowadziły do powstania koncepcji zagospodarowania. Dzięki zamknięciu placu NMP i Rynku miasto doczeka się centrum z prawdziwego zdarzenia, otwartego przede wszystkim dla ludzi - ocenia Janusz Cedro, wojewódzki konserwator zabytków.

Kiedy ruszy remont? - Cała rewitalizacja śródmieścia to większy projekt, który ma objąć Rynek i jego okolice. Dziś trudno powiedzieć, w jakiej kolejności poszczególne etapy będą realizowane - mówi dyrektor Czekaj. Sytuację komplikuje m.in. konieczność uzupełnienia dokumentacji o decyzję środowiskową w związku z remontem kieleckiego Rynku. Gdyby tego nie zrobiono, byłyby problemy z uzyskaniem dofinansowania z UE. - Dlatego zdecydowano o podziale tego zadania. Jeżeli radni się zgodzą, w tym roku za pieniądze miejskie ruszy przebudowa ul. Koziej i Małej, a remont Rynku za pieniądze unijne zostanie przesunięty prawdopodobnie na przyszły rok. Wtedy mógłby ruszyć również remont placu Najświętszej Marii Panny - tłumaczy.

- Nikt chyba nie ma wątpliwości, że plac powinien zmienić swój wygląd, bo zatracił swoją funkcję miejsca publicznych spotkań - komentuje Czesław Gruszewski, wiceprezydent Kielc.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
Żółć i czerwień w naszych sercach aż po życia kres!!!
Avatar użytkownika
vincent
 
Posty: 363
Dołączył(a): 19 kwietnia 2007, o 13:02
Lokalizacja: Bilcza

Postprzez BziQ76 » 19 lutego 2009, o 15:31

Tak będzie wyglądał plac Panny Marii przed kielecką katedrą

Teren przed kielecką bazyliką katedralną zmieni się nie do poznania. Remont obejmie także dziedziniec pałacu biskupów. Wszystko ma być gotowe do 2013 roku.

Przejście na dziedziniec pałacu będzie płynne - bez schodów, znikną szlaban i łańcuchy odgradzające dziedziniec.

O planach wytyczenia nowego traktu komunikacyjnego od parku przez odtworzoną bramę, teren dawnego więzienia, obok katedry i przez plac Panny Marii, ulicą Dużą, przez Rynek do Warszawskiej (Szlak Staromiejski) pisaliśmy wielokrotnie. Teraz zdecydowano, że zmianie musi ulec także dziedziniec przed dawnym pałacem biskupów krakowskich.

MUSZĄ WSPÓŁGRAĆ

- To są elementy tej samej układanki, muszą ze sobą współgrać - mówi Artur Hajdorowicz, szef Biura Planowania Przestrzennego.

Wojewódzki konserwator zabytków błyskawicznie naszkicował nową wizję tego miejsca. - Najważniejsze to połączenie obu placów - mówi Janusz Cedro, wojewódzki konserwator zabytków. - Dlatego zlikwidowaliśmy schody, które je odgradzały, tak by przejście z jednego na drugi obywało się płynnie.
reklama

Za nowym rozwiązaniem jest dyrektor Muzeum Narodowego Robert Kotowski. - Przechodzący placem Panny Marii powinni czuć się zaproszeni do odwiedzenia muzeum, ono powinno być wyeksponowane - mówi. - Dlatego znikną szlaban i łańcuch zagradzające wjazd na dziedziniec. Ponieważ w tym miejscu mieściła się kordegarda, pomieszczenie dla strażników pilnujących pałacu, odmiennym kolorem kostki zostanie zaznaczony jej zarys.

MA BYĆ BAROKOWO

- Nowej aranżacji wymaga też dziedziniec przed muzeum. W tej chwili najbardziej widoczne są świerki - mówi Hajdorowicz. A przecież na dziedzińcach barokowych pałaców nigdy nie sadzono takich drzew, dziedziniec miał inną funkcję i należy ją przywrócić, a zieleń sensownie zaprojektować.

O tych samych drzewach dyrektor wypowiada się ostrożniej. - Jeśli wpiszą się w koncepcję placu, zostaną, jeśli nie - trzeba je będzie usnąć.

Można powiedzieć, że muzeum weszło do gry w ostatniej chwili, bo projekt budowlany ciągu komunikacyjnego jest już praktycznie gotowy, a poprawki architekci nanoszą "na gorąco”. Dla muzeum ta zmiana jest bardzo ważna, bo przecież właśnie dostało 4 miliony złotych na realizację kilku inwestycji, między innymi oświetlenia pałacu. Na spotkaniach dotyczących dziedzińca narodził się też pomysł lepszego wykorzystania terenu między murem, a skrzydłem północnym, które w tej chwili stoi puste.

- Planowano tam wybudować stolarnię, ale znacznie lepszy jest pomysł urządzenia tam tarasu dostępnego dla zwiedzających. Po przeniesieniu siedziby strażników można tam urządzić kawiarnię z przejściem na taras - mówi konserwator.
- Pomysłów jest wiele, może tam być galeria z możliwością zakupu dzieł sztuki, kawiarnia lub restauracja otwarta na taras. Zastanowimy się i wybierzemy najlepszy, a potem poszukamy pieniędzy na realizację - dodaje dyrektor muzeum.

Lidia CICHOCKA
Źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090219/POWIAT0104/907329052
Avatar użytkownika
BziQ76
 
Posty: 174
Dołączył(a): 8 października 2005, o 11:21
Lokalizacja: Kielce - Sieje

Postprzez MeehoweCK » 19 lutego 2009, o 16:09

Trochę mnie martwi, że w tej koncepcji przewidziano tak mało trawników. Wodotrysków w ogóle nie widzę. W upalne letnie dni przesiadywanie w tym miejscu może się okazać mało przyjemne. Może nie jest za późno, aby wprowadzić pewne zmiany? Osobiście uważam, że nie należy tworzyć trawników na poziomie 0. Bardzo podobają mi się natomiast takie trawniki umieszczone na "schodkach", na których można usiąść. Nie bardzo potrafię wyjaśnić o co mi chodzi, więc lepiej pokażę rysunek (taki na szybko :wink:):
Obrazek

Kształt dowolny (może być prostokątny jak na rysunku, ale niekoniecznie), wysokość jak zwykłego siedziska, na brązowo zaznaczone siedziska (np. drewniane), a na zielono oczywiście trawnik. Umieszczenie kilku takich małych trawników na placu (byle nie w jego centralnej części) chyba nie byłoby bardzo kosztowne, a po pierwsze ożywiłyby ten plac, po drugie stworzyłoby miejsce do siedzenia (ludzie nie przyjdą na plac, aby na nim stać przez pół godziny) i po trzecie (przynajmniej moim zdaniem) poprawiłyby estetykę placu (po bokach można byłoby umieścić np. punkty świetlne). W dodatku nadal będę się upierał, że wodotryski się przydają i wyglądają bardzo ładnie na placach.
Ambicja to coś co prowadzi ludzkość do postępu, a ludzi do depresji
Avatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Menadżer budowy ;)
 
Posty: 3317
Dołączył(a): 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce

Postprzez Autor » 19 lutego 2009, o 16:40

Trawnikow? U nas trawniki to raczej pole do wybiegu dla psow, a nie do rekreacji, poza tym, to nasza Starowka. Istnieja stare zdjecia tego placu, gdy byl bruk i calosc pieknie otwierala widok na WZ. Dla mnie ok, jeszcze niech beda konsekwentni w sprawie placu przed Palacem.
Avatar użytkownika
Autor
Site Admin
 
Posty: 11549
Dołączył(a): 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!

Postprzez Grzegorz » 19 lutego 2009, o 23:45

Bardzo zachodnio-Europejsko, ale brakuje jakiegoś akcentu, np. fontanny, czy wodotrysków no i przede wszystkim ławek.

Obrazek
Avatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Menadżer budowy ;)
 
Posty: 3000
Dołączył(a): 31 maja 2006, o 17:10
Lokalizacja: Mokotów

Postprzez MeehoweCK » 20 lutego 2009, o 01:01

Autor napisał(a):Trawnikow? U nas trawniki to raczej pole do wybiegu dla psow, a nie do rekreacji, poza tym, to nasza Starowka. Istnieja stare zdjecia tego placu, gdy byl bruk i calosc pieknie otwierala widok na WZ. Dla mnie ok, jeszcze niech beda konsekwentni w sprawie placu przed Palacem.
Ja swojego zdania nie zmieniam, ale Twoje oczywiście cenię. Obojgu nam chodzi o to, aby było ładnie.
Ambicja to coś co prowadzi ludzkość do postępu, a ludzi do depresji
Avatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Menadżer budowy ;)
 
Posty: 3317
Dołączył(a): 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce

Postprzez Tam91 » 20 lutego 2009, o 01:05

*obu
Bardzo ładny placyk... brakuje tylko elementu dominującego na nim :) posągu, rzeźby...
Tam91
 
Posty: 245
Dołączył(a): 12 sierpnia 2006, o 15:51
Lokalizacja: Kielce/Lublin

Postprzez AR » 20 lutego 2009, o 08:13

MeehoweCK napisał(a):Trochę mnie martwi, że w tej koncepcji przewidziano tak mało trawników.

Precz z trawnikami :!:
Wszystkim się podoba, a tobie się nie podoba
Avatar użytkownika
AR
Ranga: Menadżer budowy ;)
 
Posty: 5704
Dołączył(a): 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI

Postprzez Michał » 20 lutego 2009, o 08:40

A ja też popieram trawniczek, właśnie w takiej wersji jak narysował Michał
Avatar użytkownika
Michał
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
 
Posty: 1257
Dołączył(a): 29 grudnia 2005, o 01:09

Postprzez michal_ck » 20 lutego 2009, o 09:05

te słupki mi się nie podobają, mogliby zamiast nich ustawić np donice z kwiatami, na rogach i mam nadzieję, że tak zrobią
1. Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej SKI
2. Koordynator ds. zieleni miejskiej
3. Koordynator ds. zagospodarowania os. Dąbrowa II
Avatar użytkownika
michal_ck
Ranga: Menadżer budowy ;)
 
Posty: 2682
Dołączył(a): 18 stycznia 2007, o 00:20
Lokalizacja: Kielce-Dąbrowa

Postprzez AR » 20 lutego 2009, o 10:14

Słupki zamiast donic plis! :)
Wszystkim się podoba, a tobie się nie podoba
Avatar użytkownika
AR
Ranga: Menadżer budowy ;)
 
Posty: 5704
Dołączył(a): 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI

Postprzez RZ » 20 lutego 2009, o 10:23

rzeźby, kameralną fontannę, ławki plis :)
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)
Avatar użytkownika
RZ
Ranga: Menadżer budowy ;)
 
Posty: 3622
Dołączył(a): 29 marca 2006, o 20:48

Postprzez T0MIKE » 20 lutego 2009, o 10:32

Autor napisał(a):Trawnikow? U nas trawniki to raczej pole do wybiegu dla psow, a nie do rekreacji, poza tym, to nasza Starowka. Istnieja stare zdjecia tego placu, gdy byl bruk i calosc pieknie otwierala widok na WZ. Dla mnie ok, jeszcze niech beda konsekwentni w sprawie placu przed Palacem.


Zgadzam się, latem i wiosną przyglądałem się trawnikom WZ od strony ul. Staszica, no żenada... Jeśli tak miałyby wyglądać trawniki na placu, to szkoda powierzchni. Poza tym otoczenie, w związku z tym, że utrzymywane przez Kościół powoduje, że jest szansa, moim zdaniem, na najfajniejszy placyk w mieście, bez fioletowych fasad, stonowany, w dobrym stanie. Jedynie Kubah powininen w końcu ruszyć na rogu Małej i placu i zamknąć ten narożnik jakimś fajnym budynkiem.
Avatar użytkownika
T0MIKE
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
 
Posty: 1375
Dołączył(a): 25 marca 2007, o 19:35
Lokalizacja: ni stąd ni z owąd

Następna strona

Powrót do Drogi i komunikacja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość