Rewitalizacja Środmieścia Kielc - Pl. Marii Panny

Inwestycje zrealizowane

Moderatorzy: Nowak, Autor

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 8 sierpnia 2012, o 07:36

Ja od dawna byłem za usunięciem tych świerków. Nie mam osobiście nic do drzew jako takich :wink: ale na tym dziedzińcu ewidentnie nie pasują. Nie mówiąc o tym, że zasłaniają widok na nasz bądź co bądź najładniejszy zabytek. Wiem, że w wyniku radosnych działań władz miasta atmosfera wokół wycinki drzew zrobiła się ostatnio taka, że strach się odezwać za jakąkolwiek wycinką, żeby nie zostać zjedzonym żywcem, ale myślę, że należy się raczej skupić na walce o nasadzenia kompensacyjne. Wycinki przy budowie dróg i innych okazjach i tak nie unikniemy.

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Post autor: AR » 8 sierpnia 2012, o 08:13

Obrazek z pałacem i świerkami był dość kiczowaty wg mnie :)
Wszystkim się podoba, a tobie się nie podoba

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: grzebo » 8 sierpnia 2012, o 23:28

RZ pisze:one nijak nie pasują do dziedzińca manierystyczno-barokowej rezydencji.
Dla pełnego realizmu historycznego po tym placu powinien jeszcze czasami spacerować jakiś biskup, władający całym miastem i okolicznymi folwarkami. Oh wait.

Awatar użytkownika
michal_ck
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2682
Rejestracja: 18 stycznia 2007, o 00:20
Lokalizacja: Kielce-Dąbrowa

Post autor: michal_ck » 9 sierpnia 2012, o 07:36

A to byłby dobry pomysł. W Sandomierzu tak jest, że można spotkać ludzi z tamtej epoki (przebranie).
1. Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej SKI
2. Koordynator ds. zieleni miejskiej
3. Koordynator ds. zagospodarowania os. Dąbrowa II

Kot
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 527
Rejestracja: 7 maja 2007, o 16:26
Lokalizacja: Zagórska-Północ

Post autor: Kot » 9 sierpnia 2012, o 22:10

Jestem za wycinką tych drzew w tym konkretnym miejscu. Skrzydła pałacu wybudowano blisko sto lat po głównym korpusie z myślą by nadać całemu założeniu bardziej reprezentacyjny wygląd. Rezydencja wpisywała się w modne wówczas założenie "entre court et jardin" (między dziedzińcem, a ogrodem). Z tego powodu nigdy tam drzew być nie mogło. Sadzili je Rosjanie by oddzielić optycznie pałac gubernatora od katedry. Z punktu widzenia historii i historii sztuki drzewa są w tej przestrzeni elementem obcym. Pasują przed wiejskim dworkiem Laszczyków i romantycznym pałacykiem Zielińskiego ale nie przed tym pałacem. Tym bardziej jeśli chwalimy się słusznie na cały kraj, że jest to najlepiej zachowana i najbardziej oryginalna rezydencja z epoki Wazów w Polsce.

Natomiast dyskusje na ten temat nie są niczym nowym, prowadzono je również przed wojną w latach trzydziestych, konsultowano różne projekty. Konserwator Szydłowski pisał wówczas do Urzędu Wojewódzkiego: "Ważną rolę w nadaniu gmachowi wyglądu odpowiadającego wartości jego artystycznej i godności reprezentacyjnej odgrywa uporządkowanie placu między pałacem, a katedrą przez wycięcie drzew, bezplanowo zasadzonych przez b. rząd rosyjski, z jedną myślą oddzielenia pałacu od katedry. Zaprojektowane na miejsce owych drzew gazonów z krzewami (przy odpowiednim wybrukowaniu dróg i niwelacji terenu) [...] jest w zasadzie zupełnie trafne, jednakże nieco szablonowe. Owe założenie ogrodowe będzie miało dla całokształtu bardzo ważne znaczenie. Rodzaj krzewów zasadzonych i sposób ich ugrupowania należałoby dobrze obmyśleć, by wygląd placu nie wypadł pusto i mizernie".

Idealnie byłoby zaprojektować tą przestrzeń tak by przyciągać ludzi i stworzyć im warunki wraz z ofertą kulturalną by zostali tam na dłużej. Dziś trudno tam gdzieś usiąść i podziwiać pałac zasłonięty drzewami, a dziedziniec jest głównie tranzytowy. Tymczasem to jest nasz najwspanialszy i najważniejszy zabytek.

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 14 sierpnia 2012, o 23:38

Plac przed Katedrą upodobali sobie kierowcy autobusów obsługujących imprezy kościelne.
W sobotę zaparkowany na placu autobus weselny, dzisiaj widziałem kolejny oraz kilka samochodów osobowych.
Ciekawe czy nawierzchnia była przewidziana pod takie obciążenie.
Bez ogrodzenia chyba się nie obejdzie.

Awatar użytkownika
andrzeej
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1786
Rejestracja: 12 maja 2009, o 12:34
Lokalizacja: KOM

Post autor: andrzeej » 15 sierpnia 2012, o 09:18

Trzeba dzwonić na 986. Oni chętnie przyjadą, tylko muszą wiedzieć kiedy ktoś tam parkuje.

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 6 października 2012, o 16:30

Tak dzisiaj wyglądał bezwzględny zakaz wjazdu.
Straż Miejska była na miejscu. Bez łańcuchów pomiędzy słupkami się nie obędzie.
Obrazek

[EDIT] AR to zdjęcie jest zrobione o 17:15 ;)
Ostatnio zmieniony 6 października 2012, o 16:33 przez ice, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Post autor: AR » 6 października 2012, o 16:32

...ale o 16h wyglądał tak samo!
Obrazek
Niestety :arrow: w SM nikt nie odbierał telefonu....
Wszystkim się podoba, a tobie się nie podoba

Awatar użytkownika
bender
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 829
Rejestracja: 25 lipca 2011, o 21:11
Lokalizacja: Bo to Kielce, Kielce są bracie...

Post autor: bender » 6 października 2012, o 19:14

Proboszcz powinien traktować intruzów tak jak robimy to w przypadku parkujących na prywatnych miejscach u mnie przed blokiem - spuszczać powietrze z kół. :D
Stowarzyszenie Blokujemy Kieleckie Inwestycje by T. Sayor

Awatar użytkownika
andrzeej
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1786
Rejestracja: 12 maja 2009, o 12:34
Lokalizacja: KOM

Post autor: andrzeej » 6 października 2012, o 19:48

Jakim trzeba być skończonym burakiem!

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: grzebo » 6 października 2012, o 21:31

Ja tylko chciałem zauważyć, że jakby tam urządzono jakiś skwer z drzewami i ławeczkami, to by nie było problemu. Ale jak urządzono nieczytelną przestrzeń, która jest nie-bardzo-wiadomo-czym, to nic dziwnego, że żywioł samochodowy się tam wciska. Miało być przywrócenie stanu z czasów średniowiecza, a będziemy mieć "reenactment" Komuny Paryskiej - plac chroniony zasiekami.

Awatar użytkownika
Michał
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1258
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 01:09

Post autor: Michał » 6 października 2012, o 21:51

przyznać trzeba, że pustych placów ci u nas nadmiar, i rażą też swoją pustością po oczach... teraz np. przy dosyć ciepłej sobocie, rynek opustoszały bez ogródków, wodotryski wyłączone, po południu przemknęło się 3 azjatyckich turystów cykając zdjęcia pustości

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Post autor: AR » 7 października 2012, o 09:28

Place wcale nie rażą pustością.
Place z reguły tak wyglądają, dlatego są placami :)
Ostatnio zmieniony 7 października 2012, o 10:06 przez AR, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystkim się podoba, a tobie się nie podoba

Oskar
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1330
Rejestracja: 19 marca 2006, o 14:34
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Oskar » 7 października 2012, o 09:45

Dziś plac robi nie tylko za parking, ustawiły się również jakieś dwa odpustowe stoiska.

ODPOWIEDZ