Rewitalizacja Śródmieścia Kielc - etap IV - uwagi

Działamy!

Moderatorzy: sueno, MeehoweCK, Masmix, CKfan, AR, Geodeta, grzebo, maciej, mp, michal_ck, RZ, Kot, Jarek, Oskar, Petras

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Rewitalizacja Śródmieścia Kielc - etap IV - uwagi

Post autor: Autor » 19 października 2011, o 18:16

Proszę o przejrzenie dokumentacji dotyczącej czwartego etapu rewitalizacji.

Aktualnie trwa postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Rewitalizacja Śródmieścia Kielc – przebudowa ulic: Wesoła (odcinek od ul. Sienkiewicza do ul. Seminaryjskiej), Czerwonego Krzyża, Mickiewicza i Św. Leonarda (na odcinku od Rynku do ul. Wesołej)”, do ktorego bedziemy wnosic uwagi.

:arrow: Rewitalizacja Śródmieścia Kielc - etap IV

Patrzac "na szybko" widze, ze uwagi zglaszane wczesniej nie zostaly uwzglednione, wiec pora na dzialania, czas na zgloszenie uwag max 2 dni.

Awatar użytkownika
michal_ck
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2682
Rejestracja: 18 stycznia 2007, o 00:20
Lokalizacja: Kielce-Dąbrowa

Post autor: michal_ck » 20 października 2011, o 23:19

OK. Po przeanalizowaniu dokumentacji w aspekcie zieleni zamieszczam swoją opinię:

ul. Wesoła - zieleń
Z uwagi na planowaną przebudowę ulicy Wesołej, na odcinku od Seminaryjskiej do Czerwonego Krzyża, Stowarzyszenie wnioskuje o podjęcie niezbędnych działań zmierzających do zabezpieczenia istniejącego pomnika przyrody, orzecha czarnego (Juglans nigra), poprzez wykonanie ekranów lub osłon korzeniowych, chroniących korzenie, szczególnie z uwagi na planowaną lokalizację zatoki autobusowej w ciągu ul. Wesołej. Poza tym, powinny zostać zabezpieczone także inne drzewa znajdujące się w pobliżu inwestycji, nie przewidziane do wykarczowania (na terenie należącym do kościoła katolickiego), jeżeli zakres robót drogowych mógłby w jakiś sposób zagrażać ich kondycji. Zabezpieczenie to powinno odbywać się poprzez wykonanie osłon pni dla wszystkich drzew znajdujących się w sąsiedztwie (np. z desek), żeby nie powtórzyła się sytuacja jaka miała miejsce w przypadku wykonywania prac przy Al. IX Wieków Kielc, gdzie w wyniku niezabezpieczenia pni została okaleczona znaczna część drzew.

Prace w obrębie pomnika przyrody powinny być wykonywane zgodnie ze sztuką ogrodniczą, arborystyczną, szczególnie w zakresie ingerencji w system korzeniowy drzewa oraz sposobów regulacji jego korony.

Stowarzyszenie stoi na stanowisku, że przy wykonywaniu wszelkich niezbędnych prac przy pomniku przyrody, powinny one przebiegać pod nadzorem dendrologicznym, szczególnie w odniesieniu do systemu korzeniowego.

Stowarzyszenie popiera wszelkie zalecenia Pana Wojciecha Bobka, zawarte w dokumencie pt.: "Zabezpieczenie drzewa, pomnika przyrody, orzecha czarnego (Juglans nigra) w związku z planowaną przebudową", dotyczącą przedmiotowego zadania inwestycyjnego.

Stowarzyszenie sugeruje usytuowanie przy ul. Wesołej w obrębie pomnika przyrody ławki (ławek), w celu utworzenia małego skweru i wyakcentowaniu miejsca pomnika przyrody w ciągu ul. Wesołej.

W odniesieniu do intensywności nasadzeń poszczególnych fragmentów ulic, objętych przebudową, stanowisko Stowarzyszenia przedstawia się następująco:
1. Wesoła (od Seminaryjskiej do Czerwonego Krzyża)
- strona zachodnia - nasadzenia drzew o średniej wysokości od 10 do 15 m wysokości (zabudowa zachodnia tego fragmentu ul. Wesołej jest wyższa od wschodniej, oddalona od ulicy i przede wszystkim nieregularna i zróżnicowana);
- strona wschodnia - nasadzenia drzew o niskiej wysokości od 5 m wysokości;
2. Czerwonego Krzyża
- strona południowa - w porozumieniu z kościołem katolickim, na gruntach którego rośnie wiele drzew w obrębie inwestycji, nasadzenia drzew o średniej wysokości od 10 do 15 m wysokości (zabudowa dosyć oddalona od ulicy), szpaler stanowiłby równowagę dla silnie zurbanizowanej północnej pierzei ulicy Czerwonego Krzyża
- strona północna - karłowata forma zieleni
3. św. Leonarda (od Wesołej do Rynku)
- karłowata forma zieleni
4. Mickiewicza
- obustronny szpaler drzew niskiej wysokości do 5 m (klon palmowy)

ul. Mickiewicza – zieleń
Stowarzyszenie optuje za wymianą istniejącego drzewostanu przy ul. Mickiewicza na nowy – niskopienny, z uwagi na śródmiejską zabudowę ulicy. Wysokie drzewa w dużym stopniu zasłaniają walory XIX – wiecznej zabudowy Kielc, natomiast ulica jest na tyle szeroka, że obustronny szpaler niskopiennych drzew pozwoli z jednej strony na zachowanie zieleni w tym miejscu, a z drugiej na wyakcentowanie historycznej zabudowy ulicy, co w rezultacie wpłynie pozytywnie na jej całościowy wizerunek.
Przy doborze gatunków należy zastanowić się nad pokrojem drzewostanu (kulisty czy inny) oraz zwrócić uwagę na nasadzenia w takim oddaleniu od krawędzi jezdni, aby rzut korony na jezdnię nie był zbyt intensywny. Należy także przy projektowaniu zachować właściwą odległość nasadzeń od linii budynków. Niezbędna jest także właściwa pielęgnacja drzew i kształtowanie koron w sposób przemyślany oraz wdrożenie profesjonalnego systemu nawadniania drzew. Naszym zdaniem zamiast drzew z gatunku Robinia pseudoakacja powinny zostać posadzone klony palmowe.
Stowarzyszenie nie wnosi uwag i zastrzeżeń do "Oceny drzewostanu ul. Mickiewicza pod kątem występowania gatunków chronionych w związku z planowaną wymiana drzew" autorstwa Pana Wojciecha Bobka
1. Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej SKI
2. Koordynator ds. zieleni miejskiej
3. Koordynator ds. zagospodarowania os. Dąbrowa II

ODPOWIEDZ