Jaskinia Raj

Informacje na temat znaczących inwestycji w województwie świętokrzyskim i nie tylko.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Jaskinia Raj

Post autor: baux » 20 października 2009, o 22:56

Obrazek

Jaskinia Raj chce się rozwijać

Wokół Jaskini Raj ma powstać infrastruktura turystyczno-kongresowa z prawdziwego zdarzenia. Na razie jest to jednak tylko koncepcja. Autorem projektu ma być Krzysztof Lang, który stworzył aranżację bajkowego świata w powstającym Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie, a przede wszystkim jest autorem wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jacek Kowalczyk z Urzędu Marszałkowskiego uważa, że to obiecujący projekt.

Właścicielem terenów wokół Jaskini Raj jest przedsiębiorstwo Łysogóry. Firma chce skorzystać z unijnego dofinansowania w programie operacyjnym dla małych i średnich przedsiębiorstw. Może liczyć na 4 miliony złotych, to jednak o wiele za mało. Zakładane koszty inwestycji to 30 milionów złotych.

link do źródła

Oskar
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1330
Rejestracja: 19 marca 2006, o 14:34
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Oskar » 15 maja 2013, o 18:48

Obrazek
Neandertalczyk obok Raju. Odwiedziliśmy nową atrakcję turystyczną jeszcze przed otwarciem

Pierwsi goście zwiedzą w czwartek Centrum Neandertalczyka, nową atrakcję turystyczną obok Jaskini Raj. - To specjaliści, którzy ocenią centrum i zgłoszą uwagi. Uroczyste otwarcie planujemy na koniec maja - mówi Leszek Strączyński z Przedsiębiorstwa Turystycznego 'Łysogóry' zarządzającego Jaskinią Raj. Zapraszamy na fotoreportaż z wycieczki.


Czym zajmował się na co dzień neandertalczyk, co jadł i jak polował - między innymi na te pytania znajdziemy odpowiedź w Centrum Neandertalczyka, które utworzono przy Jaskini Raj koło Kielc. W kopule nieopodal parkingu kończy się właśnie montaż instalacji. - Dla zwiedzających przygotowaliśmy cztery sale tematyczne, ale projekt planujemy rozwijać. Zwłaszcza, jeśli będzie się cieszył zainteresowaniem turystów - tłumaczy Leszek Strączyński

W pierwszej sali zwiedzający dowiedzą się kilku ciekawostek na temat ewolucji od momentu Wielkiego Wybuchu do pojawienia się człowieka neandertalskiego. - Na środku będzie można zobaczyć hologram jego czaszki. Będą też gabloty z zestawem dokładnych replik czaszek, które sprowadzamy ze Stanów Zjednoczonych - opowiada Strączyński.

W kolejnych salach spotkamy neandertalczyka w jego 'naturalnym' środowisku. - Zobaczymy jak mieszkał, poznamy jego jadłospis - mówi Strączyński. Wszystkie szczegóły wystawy konsultowano z ekspertami ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

W centrum nie zabraknie nowoczesnych rozwiązań. Będą tablice multimedialne, prezentacje dotyczące życia neandertalczyków oraz ekrany dotykowe, na których będzie można się zapoznać z najnowszymi odkryciami archeologicznymi. - Będą też gabloty z różnymi eksponatami. Ciekawe są np. kopie narzędzi, którymi posługiwali się neandertalczycy - mówi Strączyński. Na zdjęciu 'pięściak' - narzędzie wykonywane z krzemieni i innych skał twardych.

Największą atrakcją centrum ma być replika mamuta z 2,5-metrową trąbą. Olbrzym ma 3,5 m wysokości i 6,5 m długości. - To scena z nieudanego polowania na mamuta w skali 1:1. Będzie tutaj można też zobaczyć multimedialną prezentację z polowania na prażubra - informuje Leszek Strączyński.

W ostatniej sali poznamy najnowsze i najważniejsze odkrycia archeologiczne. - Będzie się można np. dowiedzieć, że 4 proc. ludzkiego DNA pochodzi od neandertalczyków - zdradza nasz przewodnik. Będą też ciekawostki, jak ta, że na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej odkryto zęby trzonowe sprzed około 49 tys. lat noszące ślady używania wykałaczek.

Nowa atrakcja turystyczna ma być czynna jeszcze w maju. Turyści poszczególne sale będą zwiedzać z audioprzewodnikiem. Za bilet wstępu trzeba będzie zapłacić 15 zł, a za ulgowy - 12 zł.

ODPOWIEDZ